pátek 27. června 2014

Změna návyků, které brzdí rozvoj

Pokud se rozhodnete pro změnu je nezbytné se snažit ji přijat za vlastní i ve svém nitru a vydržet. Možná právě usilujete o:- snížení nadváhy - odvykání kouření - zbavení se závislosti na jiné osobě - získání odpovídajícího místa a postavení nebo prosperujícího podnikání - zdravý životní styl - harmonie v rodinných vztazích - dostatek financí a lepší výdělek - sebedůvěra apod.


- Naučte se postupnými kroky odolávat nutkání pohodlnosti, přesvědčení, že nic nemůžete,nebo „lpění na svých zlozvycích“.


- Nevracejte se ke starým zlozvykům a naučte se pozorovat a vnímat své chování.


- Nehledejte omluvy a výmluvy sami pro sebe. Buďte sami se sebou    spokojení. Vyžeňte z hlavy nedůvěru i různá pokušení.


- Vyvarujte se projevů vzteku. Nikdy nedělejte závažná rozhodnutí v „afektu“. Snažte se zahnat včas všechny projevy „nepřátelství“ a nevěnujte jim pozornost. Nenechejte se příliš ovlivnit „náladou“ skupiny a omezte svoji případnou „závislost“ na skupině. Naučte se poslouchat svůj vnitřní hlas a intuici.


- Předcházejte únavě vhodnou organizací práce a „uvolněním“. Naučte se vnímat pocit bezpečí ve své mysli, ve svém srdci a nitru.


- Věnujte pozornost HLAVNÍM VĚCEM a nerozmělňujte své síly nedůležitými detaily.
- Při stanovení cílů – určete vždy kroky k dosažení a etapy dosažení dílčích úspěchů.



- Neztrácejte čas s projekty a nápady, kterým nevěříte nebo o kterých víte, že nemohou být úspěšné. Vyhněte se pokud možno „přehnanému“ optimismu v plánování. Nelpěte nazbytečných maličkostech, přenechávejte je jiným.


- Naučte se ověřovat informace - rychlou analýzou.


- Pracujte na získání větší sebekontroly v dávání najevo pocitů a především „vzteku“. Naučte se pracovat efektivně se svými emocemi. Odreagujte se dechovým cvičením, meditací, relaxačními technikami a snažte osvojit si návyk mít rád sám sebe i lidi kolem sebe a brát je takové jací jsou.



-Dávejte najevo radost. Usmívejte se.


- Nepodceňujte druhé, ale nezabývejte se jimi příliš ve své hlavě. Zaměřte se na to, abyste vynakládali snahu k dosažení vašich cílů správným směrem.


- Nebojujte, ale PROSAZUJTE SE. Buďte profesionální. Staňte se „Válečníkem bez kmenové příslušnosti“, který zná svoji hodnotu a umí být asertivní.


- Stále si věřte, a získejte návyk „být sám se sebou spokojený a nenechat se ničím odradit“. Zažeňte ve své hlavě a vašem podvědomí případný strach z jakéhokoliv neúspěchu.


- Učte se od úspěšných. Více naslouchejte a využívejte získané poznatky pro svůj další rozvoj a strategii. Snažte se používat v komunikaci s druhými vhodné argumenty.


- Posilujte a cvičte svoji PAMĚŤ.


- Naučte se dávat lidem najevo, že je máte rádi a využívejte pozitivní „emocionální inteligence“.


- Využívejte svoji vlastní tvůrčí představivost a svých silných stránek, kde vynikáte. Zaměřte se na oblast činností, které máte skutečně nejradši a stanovte si v nich cíle jak dosáhnout svých přání a změn, po kterých toužíte.


- Sepište si na papír své životní cíle, které chcete uskutečnit do tří měsíců, do jednoho roku a do pěti let. Nezapomeňte si stanovit termíny. Vracejte se k nim a mějte je na očích. Cíle můžete měnit a upravovat tak, abyste se cítili spokojení. Určete si priority a ty postavte naprvní místo.


-Naučte se přát úspěch a štěstí druhým. Zbavte se jakýchkoliv pocitů závisti. Osvoboďte svoji mysl od nepřejícnosti.



- Vydržte a naučte se odměnit vždy po splnění dílčí etapy. Pamatujte si, že pokud něco děláte po dobu 21 dní pravidelně, stane se to vaším dočasným zvykem. Pokud v činnosti pokračujete 60 dní, přejde do kategorie „poloviční zvyk“. Když vydržíte 180 dní, stává se z činnosti pravidelný rituál, který je pro nás naprosto přirozený a často jej přijmeme za svůj nový „životní postoj“.


A především si uvědomte, že „POKUD HLEDÁTE ČLOVĚKA, KTERÝ DOKÁŽE ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT, PODÍVEJTE SE KAŽDÝ DEN DO ZRCADLA“. Mějte na paměti, že vnitřní štěstí jedince dokáže okolní prostředí ovlivnit maximálně z 10 -15%. 85 – 90% je individuální záležitostí každého z nás.


Ing. Oldřich NavrátilPersonální a manažerské poradenství
www.personalistika-navratil.com

JAK SE ZBAVIT ZLOZVYKŮ


Nejlepším způsobem, jak se zbavit zlozvyku je nahradit ho novým návykem, který si chceme
osvojit. Každopádně je důležité začít si držet odstup od svého zlozvyku. Pokud jste závislí na cigaretách, sladkostech, nebo čokoládě, VYHOĎTE všechny lákadla, co máte doma. „Zakázané ovoce totiž nejvíc chutná“, a pokud si řeknete, že už nebudete kouřit, přejídat se, či jíst čokoládu, ale každý den budete mít doma jejich zásoby, jak to asi dopadne? Když budou u vás doma vaše lákadla hůře dostupná až vás přepadnou chutě, do obchodu se vám třeba nebude chtít, a pravděpodobně si to i rozmyslíte.

Pokud se rozhodnete pro změnu je nezbytné se snažit ji přijat za vlastní i ve svém nitru, ve své mysli – svém vědomí a podvědomí, a především vydržet ať už půjde o:
- snížení nadváhy
- odvykání kouření
- získání odpovídajícího místa a postavení
- naučení se nových dovedností
- zdravý životní styl apod.

Snažte se udržte si nový návyk po celý rok

Začněte v malém
Většina předsevzetí zkrachuje na tom, že si dáme příliš velké sousto, a brzy nás odradí
nechuť každý den ono velké sousto opakovat. Začněte v malém.
1) Dejme tomu, že chcete jednou ujet na kole 50 kilometrů, ale přece první den nepojedete
hned 40 kilometrů, když jste předchozích pět nebo deset let jste na něm neseděli. Začněte jezdit třeba obden jen 15 minut denně. Vyhraďte si ve svém kalendáři pravidelný čas na kolo.

2) Nebo chcete chodit cvičit, ale po týdnu to vzdáte, protože nevydržíte v posilovně hodinu
každý den, a ještě máte pocit, že vás tam všichni sledují. Začněte cvičit doma deset minut
denně. Pár dřepů, pár kliků, pár sklapovaček, to zvládnete. Na internetu najdete řadu
návodů na to, jak cvičit doma. Postupně délku či množství navyšujete na standard, kterého
chcete dosáhnout.


Pravidelnost – vynechávání
Mnohem důležitější než délka vašeho návyku je pravidelnost. Dělejte vše, jak vám to vyhovuje,
ale snažte se to dělat každý den. Když jednou vynecháte, nebo si dáte v neděli relaxační odpočinek, tak se nic zásadního neděje, ale vyvarujte se dvou a více vynechání. Tím si totiž ačnete vytvářet jiný „nový návyk“, jenže jiný než ten, na který jste byli vy i váš mozek zvyklý, a proto je jednoduché po druhém vynechání vynechat i potřetí.

Dělejte pouze jednu změnu naráz.
Mnoho z nás chybuje v tom, že celý rok nic moc neřešíme. Často koncem roku nebo v novém roce přijímáme skvělá předsevzetí. Čím více, tím lépe. Možná to znáte. Přestanu kouřit. Začnu cvičit. Budu chodit víc pěšky. Naučím se jazyk. Přestanu koukat na televizi. Zhubnu dvacet kilo.
Pokud začnete řešit více návyků naráz, tak s jejich počtem zásadně snížíte možnost konečného
osvojení návyku. Začněte pouze s jedním, a až po jeho osvojení si zvolte další. Stanovte si dílčí cíle a kroky.


Pozitivní emoce spojené s návykem
Snažte se svůj návyk propojit s tím, co vás baví. Chcete začít jezdit na kole, ale pár let Vám
leží v garáži netknuté? Vezměte si sebou třeba MP3 přehrávač s oblíbenou hudbou a začněte
jezdit pouze 10 nebo 15 minut denně. To jsou tři až čtyři písničky, které máte určitě rádi. To se
dá přeci zvládnout, ne?

Vaše oblíbená doba
Nejen pozitivní emoce hrají při úspěšném osvojení roli. Je dobré zvolit s i vhodnou dobu. Proč
byste měli třeba běhat v 6 ráno, když vstáváte normálně v 7 hodin. To by byly dva návyky naráz. Brzké vstávání a ještě běhání. Běhejte večer nebo tehdy, kdy se vám to nejvíc osvědčí. Vydržte
minimálně 21 dnů. To je doba, za kterou se vytvoří nové neuronové cesty v mozku, a kdy si na
návyk zvykneme tak, že se z něj stane přirozená rutinní součást života.

Dobrá zpráva
Pokud něco budete dělat po dobu 21 dní pravidelně, stane se to naším dočasným zvykem. Pokud v činnosti pokračujeme 60 dní, přejde do kategorie „poloviční zvyk“. Když vydržíme 180 dní, stává se z činnosti pravidelný rituál, který je pro nás naprosto přirozený a často jej přijmeme za svůj „životní postoj“. Prostě náš mozek a podvědomí jsou takto nastaveny. Jen je třeba trocha vůle, odhodlanosti a vytrvat.

Když selžete, zkoušejte to znovu od začátkuMožná se vám to napoprvé nepodaří. Zkoušejte to znovu. Nyní už budete vědět, kde jste prvně
dělali chybu. Hlavně se nenechejte odradit. Překonání překážek vás posune vždy dále k vašemu vysněnému cíli.
 - Možná jste moc tlačili na pilu, a ta proto neřezala. 
- Možná jste si ukousli až moc velké sousto, nebo jste si málo představovali, jaké to bude až
   té změny dosáhnete.
Podruhé nebo třeba potřetí jste již více poučeni. Máte mnohem větší předpoklad nový návyk osvojit. Pusťte se do akce a nevzdávejte to. Nejvíce se naučíte právě na chybách. Práce na nových návycích se pro vás může stát zábavou, pokud dodržíte výše zmíněná pravidla. Stačí
postupovat krok za krokem a návyky postupně rozšiřovat.

Zbavte se výmluv
Když budete mít svůj cíl stále na očích, nebude tak snadné se sám sobě na něco
vymluvit. Cíl je vaše motivace — důvod, proč to děláte. Můžete jen tak ležet doma na gauči a
koukat na televizi, ale jestliže se zaměříte na to, proč něčeho doopravdy chcete dosáhnout,
motivuje vás to. Představujte si pravidelně váš cíl v duchu jako splněný a cestu, jež k němu
vede. Napište si své cíle a kroky na osobní nástěnku, kterou budete mít denně na očích. Každý den si tuto nástěnku čtěte. Radujte se v duchu z nového návyku a dosažení svého cíle. Vizualizujte si pravidelně svůj úspěch ve vaší mysli jako právě dosažený. Chvalte sami sebe za každý dílčí krok k dosažení úspěchu a radujte se z něho.

A mějte především na paměti, že „POKUD HLEDÁTE ČLOVĚKA, KTERÝ DOKÁŽE ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT, PODÍVEJTE SE KAŽDÝ DEN DO ZRCADLA“.

Ing. Oldřich Navrátil
Personální a manažerské poradenství